Sekcje magazynowe – złoty środek na redukcję marnotrawstwa

Pełniąc funkcję optymalizatora, często spotykałem się z opinią, że system SAP nie ułatwia, a czasem i utrudnia optymalizację procesów logistycznych. Oczywiście to nie prawda, ale można wybaczyć tą niesłuszną opinię ponieważ jej przyczyną jak zawsze była niedostateczna wiedza na temat funkcjonalności jakie w standardzie oferuje moduł SAP WM. Dość dużym problemem była redukcja długości tras podczas kompletacji a co za tym idzie długi czas przygotowania materiałów do produkcji. Pracownicy magazynu wprost tryskali pomysłami, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na postęp w procesie przygotowania materiałów do produkcji, jednak finał zawsze był taki sam – to nie jest możliwe w SAP. Optymalizacja w postaci zmiany metody dostarczania materiałów na produkcję (kanban) została opisana w artykule o pobraniu wstecznym na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SAP. Mimo tego milowego kroku, wciąż uporczywym problemem były długie odcinki i czas uzupełniania stałych miejsc składowania.

Wydłużony czas uzupełnienia stałego miejsca wynikał z tego, iż stałe miejsce składowania znajdowało się daleko od miejsca, na którym znajdował się zapas materiału. Niekiedy znajdował się na drugim końcu hali magazynowej. Po ponad dwóch latach marzeń na temat idealnie rozmieszczonego materiału, niemalże zapominając o problemie nastąpił duży przełom.

Podczas przeglądania transakcji MM02 i próbie zmiany ustawień materiału odkryto, że w zakładce „gospodarka magazynowa 1” istnieje wskaźnik sekcji magazynowej. Pojawiło się więc pytanie: a gdyby podzielić magazyn na sekcje? W końcu po to mamy moduł WM w SAP. Mało tego, okazało się nawet, że podczas implementacji systemu zostało założonych około 20 sekcji magazynowych. Nic tylko skorzystać. Okazało się, że od początku była możliwość ustawienia tego w systemie, ale nikt o tym nie wiedział. Ileż to jeszcze razy, dobry wujek SAP sprawi nam jeszcze taką niespodziankę?
Po testach na serwerze testowym, przypisanie sekcji okazało się tak proste, że aż dziw bierze że tyle lat stracono na wykonywanie zbędnych ruchów. Po tym odkryciu zmieniono w danych podstawowych materiału (w strategii magazynowania) wskaźnik sekcji magazynowej z domyślnie ustawionego 003 na dowolną inną sekcję.

Rys. 1 wskaźnik sekcji magazynowej

Następnie masowo w transakcji do zmiany miejsca składowania ustawiono nową sekcję dla wybranego zakresu miejsc (opis możliwości masowych zmian dla miejsc składowania został przedstawiony tutaj).
Oczywiście nie od razu problem został wyeliminowany całkowicie. Początkowy sposób, w jaki zostały przypisane sekcje dawał satysfakcję tylko z tego, że zapas materiału znajdował się w tej samej grupie regałów co jego miejsce stałe, ale droga nadal była odległa. To dlatego, że zapas dla stałego miejsca znajdował się w innej alejce. Wyeliminowano tylko to, że nie trzeba już było chodzić na drugą stronę hali w celu uzupełnienia stałego miejsca (rys. 2).

Rys. 2 Ustalone sekcje w jednym obszarze regałów

To był wielki krok do przodu, ponieważ materiały przyjmowane na magazyn były rozmieszczane w tych strefach w jakich chcieliśmy, ale okazało się, że sama wiedza o możliwości przypisania sekcji nie wystarczy. Należy jeszcze porządnie to zorganizować.
Dlatego postanowiono ponownie zmienić sekcje dla miejsc składowania, w taki sposób aby magazynier uzupełniający miejsca nie musiał wyjeżdżać z regału, który uzupełniał.

Rys. 3 Sekcja w tej samej alejce, po przeciwnych stronach

Pozostał ostatni problem. Stałe miejsca były zasilane za pomocą ręcznego specjalistycznego wózka bocznego. Jego konstrukcja nie pozwalała na obrót w alejce między regałami, więc aby uzupełnić miejsce składowania znajdujące się po przeciwnej stronie należało wyjechać z regałów i się obrócić. Do tej pory została zredukowana dosyć duża ilość czasu, ale takie manewry wciąż go sporo zabierały.
W związku z tym postanowiono jeszcze raz dokonać zmian w danych podstawowych materiałów oraz w miejscach składowania i ustalono sekcję w sposób widoczny na poniższym zdjęciu.

Rys. 4 Ostateczne rozwiązanie – sekcje po tej samej stronie

Przykład ten pokazuje, że firma SAP przewidziała idealne rozwiązanie dla tego typu problemów. Wystarczy tylko wiedzieć gdzie i co trzeba ustawić w module WM. Największym zaskoczeniem był fakt, iż ingerencja w sekcje nie wymaga wprowadzania żadnych rozszerzeń, ani angażowania firm z zewnątrz, ponieważ wszystko jest możliwe w granicach standardu jaki oferuje SAP. W tym przypadku obyło się bez konieczności ingerencji w customizację, do której nie było dostępu. Ilość sekcji wystarczyła na zaspokojenie oczekiwań logistyki. W razie potrzeby ustalenia większej ilości sekcji, należy skorzystać z przewodnika customizacji (ścieżka menu widoczna poniżej).

Rys. 5 Ścieżka dostępu do menu w IMG (SAP WM)

W bardzo łatwy sposób można tam utworzyć nowe sekcje lub edytować już istniejące:

Rys. 6 Sekcje magazynowe w SAP WM

Jednak jak to bywa podczas optymalizacji, każdy krok do przodu powodował pojawienie się nowych problemów. Mianowicie co zrobić w przypadku, gdy rozchód materiału odbywa się na dwóch stanowiskach produkcyjnych w zupełnie innych częściach hali produkcyjno-magazynowej? Zredukowano długość czasu uzupełnienia stałego miejsca, ale nie wyeliminowano wycieczek do oddalonych stref podczas kompletacji. Skąd wziąć dane do tego by dobrze ustawić sekcję? Potrzebne były dane aby wyłapać materiały, które w 20% są zużywane w strefie A i w 80% w oddalonej strefie B. Problem już nie polegał na tym w jaki sposób zrobić to technicznie, tylko z jakiego raportu skorzystać aby uzyskać takie dane. Po wielu próbach analizy niesatysfakcjonujących danych z różnych transakcji (LT22, MB51 itd.) doszło do kolejnego odkrycia jakie zostało znalezione w standardzie SAP, ale o tym będzie można przeczytać w osobnym artykule.

Chcesz być informowany o nowych wpisach?

Ja nie spamuje! Przeczytaj zasady polityki prywatności tego bloga.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x