SAP dla początkujących – przydatne tricki i wskazówki

 

Zapewne każdy z Was, jako użytkownik SAP, zna jakieś przydatne „tricki” ułatwiające codzienną obsługę systemu i nie wyobraża sobie jakby ta praca wyglądała gdyby tych „tricków” nie było. Na szczęście oprogramowanie SAP, pozwala często pójść na „skróty” bez pomijania jakichkolwiek standardów, a to ma bezpośredni wpływ na efektywność naszej pracy. Gdybym mógł się cofnąć w przeszłość z wiedzą, którą posiadam dziś, zaoszczędziłbym sobie nerwów i czasu, właśnie dzięki użyciu tych wskazówek. Mam nadzieję, że wpis ten będzie pomocny dla tych, którzy są na etapie odkrywania SAP, a stopień jego przydatności zostanie odzwierciedlony w efektywnej i miłej, codziennej pracy z systemem.

Pracując kiedyś, jako człowiek zaopatrujący stanowiska montażowe na produkcji, bardzo często musiałem dostarczyć część, której numeru nikt nie znał. Zazwyczaj to były śruby o odpowiednich rozmiarach, które bezpośrednio były wyksięgowywane przeze mnie w MPK. Otrzymywałem tylko informację: potrzebna śruba 8×25, sześciokątna. Wierzcie mi, że śrub o takim wymiarze może być naprawdę bardzo dużo (stopnie twardości, wysokość łba itd.). Bez znajomości „tricków” musiałbym chyba zatrzymać produkcję, aby dowiedzieć się jaki jest jej numer.

Trick 1: Wyszukiwanie

Tak więc o to pierwszy „trick” ratujący mi życie. W każdej standardowej transakcji istnieje opcja pozwalająca na poszerzenie zakresu wyszukiwania, która wygląda tak: .

Po kliknięciu w symbol z lupą, system otwiera nowe okno z możliwością wprowadzania bardziej zaawansowanych kryteriów szukania. Powracając więc do mojego przypadku i przyjrzymy się możliwościom i zastosujmy to w transakcji LS24. Jeśli chcemy wyszukać numer materiału, który zaczyna się na 22 ale nie znamy następnych cyfr, możemy skorzystać z symbolu +. Przykład: znam dwie pierwsze cyfry, nie znam kolejnej, ale znam cyfrę w środku. W takim przypadku zastosuje metodę jak niżej:

W rezultacie otrzymam listę numerów materiałów, które spełnią wymagane przez mnie kryteria:

Jeśli natomiast nie znam długości liczby cyfr w numerze materiału, mogę symbol + (który oznacza cyfrę) zastąpić symbolem gwiazdki (). Symbol gwiazdki oznacza nieskończony ciąg znaków. Czyli wyszukując: 22 – system wyświetli wszystkie materiały zaczynające się na 22….. Metodę tą stosować można na różne sposoby, dlatego, że stawiając gwiazdkę z przodu możemy wyszukać materiał, który kończy się na zdefiniowanej przez nas cyfrze. Oczywistym jest fakt, że metodę tą można zastosować również do wyszukiwania materiałów po nazwie, jak na rysunku niżej:

Trick 2: Zaznaczanie

Z pewnością nie jeden z nas miał kiedyś problem z zaznaczeniem pewnego obszaru w SAP, np. w transakcji LX02. Teraz pojawia się problem, jak zaznaczyć numery materiałów w celu wklejenia ich np. do Excela?

Tutaj na pomoc przychodzi nam funkcja CRTL + Y, po której wykorzystaniu system wyświetli symbol „+”, którym możemy wybrać obszar do zaznaczenia.

Trick 3: Wydruk (zrzut z ekranu)

Z dwoma powyższymi trickami wiąże się również kolejna funkcja, za pomocą której mamy możliwość wykonania zrzutu ekranu aktualnie przetwarzanej transakcji. Wyszukaliśmy materiał, teraz chcemy szybko wydrukować listę, aby przekazać ją na przykład pracownikowi magazynu. Wystarczy skorzystać z menu opcji widocznego na pasku narzędzi SAP:

Trick 4: Zapamiętanie stałych parametrów użytkownika

Jeśli podczas korzystania ze standardowych transakcji bardzo często musisz wprowadzać dane zakładu, składu, jednostki gospodarczej czy jakiekolwiek inne pola, możesz zdefiniować dla nich wartości na stałe. Nie będziesz musiał wpisywać ich ponownie po uruchomieniu transakcji. Spójrz na zrzut z transakcji MB51, chcesz aby pola (1) i (2) były zapamiętane na stałe?

Nic prostszego przejdź do menu w górnej części okna i wybierz: System/Profil użytkownika/Dane własne. Następnie w otwartym oknie przejdź do zakładki parametr i wprowadź ID parametru (1) oraz jego wartość (2).

Skąd wziąć ID parametru? Przejdź do interesującego Cię pola w transakcji, wciśnij F1 i wyszukaj w pomocy ID parametru odpowiedniego pola, jak na poniższym zdjęciu:

Trick 5: Włączanie/wyłączanie opcji rozszerzonego wyszukiwania

Jeśli denerwuje Cię opcja rozszerzonego wyszukiwania dla pól wprowadzania w transakcjach (jak na zdjęciu niżej), możesz bez problemu ją wyłączyć. Dla mnie osobiście opcja ta jest bardzo fajnym rozwiązaniem, ale spotkałem się z pytaniami jak to wyłączyć, ponieważ utrudnia to pracę.

Wyłączenie, lub włączenie tej opcji możesz wykonać z poziomu ustawień opcji SAP GUI, czyli przycisk z którego korzystaliśmy przy wydruku ekranu:

Włączenie tej opcji natomiast możliwe jest tylko w przypadku, gdy Twój administrator odpowiednio skonfigurował system w celu implementacji tego dobrodziejstwa.

Trick 6: Ustawianie fokusu na następnych polach wprowadzania

Jak już jesteśmy przy opcjach SAP GUI, to warto wspomnieć tutaj o kolejnym dobrym rozwiązaniu. Jeśli wprowadzasz dużo danych do transakcji (pojedynczo) i musisz manewrować pomiędzy polami wprowadzania za pomocą przycisku tabulatora, to możesz włączyć opcję, która automatycznie będzie przechodziła do każdego kolejnego pola. Działa to na tej zasadzie, że jeśli skończysz wprowadzanie danych w aktualnym polu (bo po prostu skończy się już miejsce do wprowadzania), system przejdzie (ustawi kursor) na kolejnym polu. Możesz wtedy wprowadzać dane w jednym ciągu. Opcje tą znajdziesz tutaj:

Trick 7: Włączanie/wyłączanie historii danych wprowadzanych do SAP

Zauważyłeś zapewne, że podczas wprowadzania zmian w transakcjach SAP, system zapamiętuje historię ostatnich wpisów. Czasami może pojawiać się potrzeba wyłączenia historii. Wyłączanie historii wydaje się nie mieć sensu, ale wierzcie mi sam byłem świadkiem sytuacji, w której wyłączenie jej uratowało komuś życie. Wyobraźcie sobie sytuację podczas wprowadzania wyników zliczania do dokumentu inwentaryzacji. W tym przypadku aktywowana historia zamiast pomóc tylko utrudniła, ponieważ pojawiały się pomyłki, przez to, że system proponował ostatnio wprowadzaną wartość. Historię oczywiście można wyłączyć w opcjach dla SAP GUI:

Trick 8: Wyszukiwanie transakcji po nazwie

Wyszukiwanie transakcji poprzez funkcję search_sap_menu zostało przedstawione w artykule o ujarzmianiu menu, jednakże jakiś czas po publikacji tego wpisu natknąłem się w sieci na podobną, a może i nawet lepszą funkcję, mianowicie: SDMO. Wystarczy wpisać ten skrót w menu wyszukiwania transakcji, aby uruchomić funkcję widoczną na poniższym obrazku. Umożliwia to nam wyświetlenie wszystkich transakcji, które zawierają wyszukiwany przez nas ciąg znaków.

Trick 9: Skróty do otwierania/zamykania transakcji/sesji

Na koniec warto wspomnieć o skrótach bardzo wspomagających nawigację po transakcjach, bez których nie wyobrażam sobie życia.

Po lewej stronie znajdują się kody, które powinny zostać wprowadzone w polu polecenia menu, po prawej stronie natomiast znajdziesz opis funkcjonalności wprowadzanego kodu.

Kod Opis
/nLS24 Kończy bieżącą transakcję i otwiera nową zgodnie z wprowadzonym kodem (w naszym przypadku LS24)
/*MB51 Otwiera w tym samym oknie wpisaną transakcję z pominięciem okna wyboru. System wczyta dane tylko wtedy jeśli dla ekranu wyboru masz zapamiętane stałe ID parametru (patrz trick 4) lub uruchomi transakcję z ostatnio zapamiętanymi parametrami (patrz trick 7)
/n Kończy bieżącą transakcję (nie zapisane dane zostaną utracone)
/nex Kończy wszystkie otwarte transakcje i wylogowuje (bez pytania o zapis dokonanych zmian – trzeba uważać)
/nend Wylogowuje z systemu (pyta o wylogowanie)
/oLS24 Otwiera nową sesję z wprowadzonym kodem transakcji (w naszym przypadku LS24), bez zamykania bieżącej
/o Otwiera okno z widocznymi wszystkimi uruchomionymi sesjami (pozwala na wybór sesji do zamknięcia z poziomu tego otwartego okna)
/h Przełącza w tryb debugowania (ABAP debbuger)

Mam szczerą nadzieję, że wpis ten ułatwi i usprawni pracę użytkownikom początkowym, być może również zaawansowanym. Jeśli ktokolwiek z Was zna jakiś trick usprawniający pracę, ale o nim nie wspomniałem, proszę uprzejmie o komentarz – postaram się zaktualizować wpis. A tym czasem… Miłego SAPowania!!!

Chcesz być informowany o nowych wpisach?

Ja nie spamuje! Przeczytaj zasady polityki prywatności tego bloga.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x