Blokada zlecenia produkcyjnego i blokada dostawy w SAP

Witam wszystkich czytelników bloga. Tym razem przyjrzymy się bliżej tematyce blokowania zleceń produkcyjnych oraz dostaw wychodzących do wysyłki. Zostałem ostatnio zapytany o możliwości SAP, dzięki którym zabezpieczymy się przed wysyłką wadliwego towaru do klienta. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której w trakcie procesu produkcyjnego zaistniała potrzeba zablokowania zlecenia do dalszego przetwarzania. Chcielibyśmy być pewni, że system uniemożliwi dalsze potwierdzanie operacji produkcyjnych. Nie chcemy jednak zamykać zlecenia technicznie, ponieważ to spowoduje wygenerowanie nowego (w skutek kolejnego przebiegu MRP). Czy jest możliwa tymczasowa blokada zlecenia produkcyjnego? Co jeśli zlecenie posiada już potwierdzone wszystkie operacje? Może lepiej zastosować blokadę wysyłki na poziomie dokumentu dostawy wychodzącej? Co jeśli blokada dostawy w SAP musi zostać nałożona w połowie procesu produkcyjnego i to przez użytkowników działu sprzedaży, nie posiadających uprawnień do edycji zleceń produkcyjnych? Jak zablokować zlecenie produkcyjne lub wysyłkę do klienta z poziomu dostawy lub zlecenia sprzedaży? Postanowiłem przyjrzeć się bliżej tej tematyce.  Zapraszam do czytania!

Zacznijmy od blokady z poziomu zlecenia produkcyjnego. Właściwie o to zostałem zapytany: „jak zablokować zlecenie produkcyjne do wyjaśnienia, zapewniając, że nie zostanie omyłkowo zakończone i wysłane do klienta, pomimo iż jest w trakcie weryfikacji?”

Blokada zlecenia produkcyjnego.

Blokadę zlecenia produkcyjnego można aktywować bezpośrednio w zleceniu produkcyjnym (np. w transakcji CO02). Wystarczy przejść do menu: Funkcje/Ograniczenie przetwarzania/Blokowanie.

Po aktywacji blokady status systemowy zlecenia produkcyjnego zmieni się na „SPER” (zablokowane).

Blokada zlecenia produkcyjnego spowoduje, że nie będzie możliwe potwierdzenie żadnej operacji produkcyjnej dla tego dokumentu. Proszę zerknąć na rysunek niżej przedstawiający próbę potwierdzenia operacji:

Standardowym statusem blokującym zlecenie jest „SPER”, jednak w niektórych organizacjach statusy te mogą się różnić. Wynika to z tego, iż statusy są obiektem modyfikowalnym, który może zostać spersonalizowany zgodnie z potrzebami organizacji.

Modyfikacja statusu systemowego dla zleceń produkcyjnych – BS22

Modyfikacje statusu systemowego wykonywane są przez konsultantów SAP w transakcji BS22. Dla każdego statusu definiuje się które operacje gospodarcze w obrębie zlecenia produkcyjnego są dozwolone, a które zabronione. Proszę spojrzeć na rysunek niżej. Sprawdzając status systemu „SPER” zauważyć można, że operacja gospodarcza odpowiedzialna za „zakończenie” lub „zatwierdzanie” jest w tym przypadku zabroniona. Jedyną możliwą (dozwoloną) operacją gospodarczą jest odblokowanie.

Co zrobić jeśli blokada zlecenia to za mało? Przecież może się zdarzyć, że jakiś użytkownik przypadkowo zdejmie blokadę. W sytuacji z życia wziętej wiele razy zdarzało się, że wyprodukowany wyrób gotowy musiał zostać wstrzymany już po systemowym zakończeniu zlecenia. Zmiana statusu na „SPER” w takim przypadku wydaje się nie mieć sensu.

W takiej sytuacji może warto rozważyć opcję blokady dostawy?

Blokada dostawy w SAP

Dostawa wychodząca jest dokumentem ściśle powiązanym z modułem sprzedaży i dystrybucji, dlatego też jej blokady konfigurowane są przez konsultantów SD. W celu definicji przyczyny blokady należy skorzystać z wglądu V_TVLS w transakcji SM30, lub ze ścieżki przewodnika konfiguracji SPRO wskazanej na zdjęciu niżej.

Po przejściu do wglądu definicji powodu blokowania pojawia się okienko pop-up, w którym musimy zdecydować jaką transakcję wybrać.

Mamy dwie możliwości do wyboru:

  • Dostawy: przyczyny/zakres blokady (tutaj definiujemy przyczynę blokady)
  • Dostawy: blokady (tutaj przypisujemy zdefiniowaną w pierwszym kroku przyczynę blokady do konkretnego typu dokumentu dostawy).

Sprawdźmy więc opcję definicji nowej przyczyny:

Po wciśnięciu przycisku  możemy już zdefiniować nową przyczynę blokady. Podczas definiowania nowego wpisu możemy zdecydować czy (rysunek niżej):

  • system automatycznie powinien blokować dokument sprzedaży dla klientów z domyślnie ustawioną blokadą dostawy w danych podstawowych (BZlec)
  • czy poza blokadą dostawy system będzie blokował również potwierdzenie ilości zlecenia po kontroli dostępności wykonywanej w trakcie przetwarzania zlecenia (Potw.)
  • system automatycznie będzie blokował wszystkie informacje wyjściowe (dokumenty) dla zleceń z nałożoną blokadą (Drukowanie)
  • system nie będzie brał pod uwagę zleceń sprzedaży z aktywną blokadą podczas tworzenia roboczej listy dostaw. Po zaznaczeniu tej opcji, dla zlecenia z nałożoną blokadą będzie można utworzyć dostawę tylko ręcznie. (Robocza LD)
  • system automatycznie będzie blokował pobranie do dokumentu dostawy wychodzącej (blokada pobrania)
  • system automatycznie będzie blokował wydanie dla dokumentu dostawy wychodzącej (blokada wydania).

W moim przykładzie wybrałem tylko blokadę wydania, ponieważ chciałem uniknąć wysyłki wyrobu gotowego do klienta.

Następnie zdefiniowaną przyczynę blokady należy przypisać do odpowiedniego typu dokumentu. W tym celu przechodzimy do drugiej transakcji w tym samym działaniu IMG:

Poprzez dodanie nowego wpisu po prostu przypisujemy naszą nowo utworzoną przyczynę blokady do odpowiedniego rodzaju dostawy:

Blokada dostawy SAP z poziomu dokumentu dostawy wychodzącej.

Aby nałożyć blokadę z poziomu nagłówka dokumentu dostawy wychodzącej wystarczy przejść do transakcji VL02N i za pomocą menu: Skok do/Nagłówek/Administracja przejść do odpowiedniej zakładki.

W sekcji sterowanie widoczna jest opcja „blokada dostawy”. Wystarczy wybrać odpowiednią przyczynę blokady.

Blokada dostawy SAP na poziomie zlecenia sprzedaży.

Jeśli (tak jak wspomniałem wcześniej) potrzeba nałożenia blokady pojawi się w dziale sprzedaży to blokada może zostać aktywowana bezpośrednio w transakcji VA02. Przechodząc do zlecenia sprzedaży, już na poziomie jego nagłówka (w zakładce „sprzedaż) mamy możliwość aktywacji blokady.

Wyświetlanie dokumentów sprzedaży z blokadą i masowe ściąganie blokady

Pozostaje jeszcze kwestia masowego ściągania blokady dostawy dla zleceń sprzedaży. W każdej firmie może pojawić się potrzeba monitorowania zleceń z blokadami lub dezaktywacji dla kilku dokumentów na raz. Aby wyświetlić dokumenty sprzedaży zablokowane dla dostawy wystarczy przejść do transakcji VA14L. Po zdefiniowaniu kryterium wyboru na pierwszym ekranie klikamy F8 lub wciskamy symbol zegarka.

System wyświetli listę dokumentów z aktywną blokadą zdefiniowaną w ekranie selekcji transakcji. Zaznaczamy dokumenty, dla których chcemy zdjąć blokadę i wciskamy przycisk „przetw. dok. sprz.”.

To spowoduje przejście do trybu edycji każdego zlecenia sprzedaży z osobna. Będziemy mieli możliwość zdjęcia blokady tak samo jak zrobilibyśmy to w transakcji VA02. Metoda ta jednak, może wydawać się mało wygodna, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli ściągnąć blokadę dla większej liczby zleceń. Tutaj na szczęście mamy alternatywę. Możemy zastosować transakcję MASS w celu przeprowadzenia masowej zmiany w obrębie dokumentów sprzedaży.

W tym celu przechodzimy do transakcji MASS i wybieramy typ obiektu: BUS2032. W związku z tym, że będziemy chcieli dokonać zmiany tylko w jednym polu tabeli, wybieramy te, które jest odpowiedzialne za blokadę dostawy: MASSSDHEAD_S-LIFSK. Następnie wciskamy symbol zegarka.

Pojawi się kolejne okno w którym musimy wprowadzić numery dokumentów, dla których ma zostać przeprowadzona zmiana. Właśnie dlatego warto wcześniej skorzystać z transakcji VA14L. Wprowadzamy numery dokumentów i wciskamy symbol zegarka.

Teraz zaznaczmy numery dokumentów, dla których chcemy dokonać zmianę (1), wprowadzamy nową wartość w polu „nowe wartości” (2). Ja pozostawiłem pole puste, ponieważ chciałem ściągnąć blokadę, zamiast zmieniać ją na inną. Następnie wciskamy przycisk uruchamiający funkcję masowej zmiany (3).

Dziękuję za uwagę! Do następnego razu! 🙂

Chcesz być informowany o nowych wpisach?

Ja nie spamuje! Przeczytaj zasady polityki prywatności tego bloga.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek

Hej, dzięki za wartościowy wpis.

Potwierdź tylko proszę, że to raczej nie dotyczy sytuacji, gdy dostawa jest podzielona i obsługiwana w zewnętrznym WMS, np. EWM. Wówczas w ERP nie można edytować takiej dostawy?

pozdr
Wojtek

2
0
Would love your thoughts, please comment.x